kulturistika | fitness trenér

Co mi dává fitness a bodybuilding

Na mojí cestě za vysněnou postavou jsem za ta léta narazil na mnohem víc, než je jen lepší vzhled. Včetně přírůstků v objemu svalů a síly mi to dalo spoustu zkušeností nejen ve směru pohybu a zdravém stravování. Učí mě to jak pracovat s nastavením mysli, jak posílit disciplínu a vůli a celkově jak vést šťastnější a symsluplnější život.

Co to dává tělu

Když se řekne silový trénink, tak si hned každý představí obrovské kulturisty a ženy, které jim připadají jako muži. Nikdo si ale neuvědomuje, že to není vůbec jednoduché nabrat takové objemy svalů. Stojí to nejen obrovské množství dlouhodobého úsilí, vůle a odříkání. Tím chci říct, že by se především ženy neměly v žádném případě obávat toho, že by mohly být moc obrovské, jen když budou cvičit a zdravě jíst.

Zatěžovat tělo je velice zdravé, pokud se zatěžuje správně. Zpevní se svaly okolo páteře a kloubů. Díky tomu Vás přestanou bolet záda, přeskakovat ramena, obratle nebo kolena, atp. Nebudete mít takový problém například odnést plné nákupní tašky nebo nosit dítě a celkově se Vám usnadní každodenní činosti vašeho života. Pokud jste náhodou ti, kteří dělají v kanclu a z práce se rovnou přesunou k televizi na gauč, tak se Vám bude líp dýchat a vstávat z gauče, abyste si došli do ledničky pro jídlo.

Zatěžováním pohybového ústrojí nutíte tělo adaptovat se na zátěž i v pozdějším věku.

Kosti se zpevňují vlivem zatížení a dá se tak předejít nebo dokonce léčit osteoporózu. Pokud začnete, tak bych vám radil už nepřestávat. To platí především pro starší populaci cvičenců. Pokud přestanete v pozdějším věku, tak tělo začne rychle chátrat a vy to dost pocítíte. Také je to zdravé na klouby a onemocnění jako je artritida. Kloub je tvořen asi ze 70 % vodou a zatížením dojde k tomu, že se z něj vyplavují s „vymačkanou“ vodou odpadní látky a čistí se tím. Takže pokud nebudete pravidelně svoje klouby zatěžovat a pít k tomu dostatek vody, tak to není pro vaše klouby moc dobré. Samozřejmě, pokud budete zvedat extrémní váhy a ještě k tomu špatně, tak ke zdraví moc nepřispějete.

Co to dává mysli

Už jen to, že se odhodláte dojít do fitka i přes to, že se Vám třeba nechce. Posílíte tím sval vůle. Když to nutkání se na fitko vybodnout překonáte, tak ze sebe budete mít lepší pocit, protože jste se poslechli. Zlepší vám to náladu a když to budete dělat dlouhodobě, tak i celkový drive do života. Pokud to se cvičením myslíte opravdu vážně, tak na sobě budete muset zapracovat i z té mentální stránky. Aby Vám to dalo opravdu nějaký výsledek, budete muset mít dostatek vůle na pravidelný trénink a především dodržování jídelního plánu. I při samotném cvičení je potřeba být neustále přítomný a soustředěný, abyste ze sebe dokázali vyždímat maximum.Pokud při každé sérii jen myslet na to, že to bolí a že se vám nechce. Budete myslet třeba na něco z minulosti nebo nějaký současný problém. Nikdy do toho nemůžete vložit maximum.

Naštěstí se dá i vůle a disciplína posilovat. To Vám dá obrovské benefity do života. Kde je vůle, tam je i cesta. Budete mít vyšší sebevědomí. Čistší hlavu. Vyšší pracovní nasazení. a s tím vším i víc energie. Není to ani trochu jednoduché se přemoct. Ale pokud začnete systematicky, pomalu a postupně aplikovat techniky na posílení „svalu vůle“. Tak to bude čím dál snažší a bude vás to čím dál víc bavit.

Vůle má své centrum v mozku. A díky neuroplasticitě se dá tohle centrum zesilovat. Funguje to na stejném principu jako normální sval. Musíte ho dostatečně zatížit, aby se adaptoval. Tím se postupně stává silnějším a silnějším. Zvládá pak čím dál větší zátěž a je pro něj čím dál lehčí.

Je několik cest k posílení vůle a myslím, že nejlepší je to kombinovat. Pokud nejste tak stateční, že Vám stačí prostě dělat co je třeba, což většina lidí není. Tak je dobré začít meditací. Meditace je skvělá v tom, že má pozitivní účinky už po 5 minutách denně. Začnete tedy na 5 minutách a postupně čas navyšujte až na 30 minut nebo i víc. Když zrovna nebudete mít čas, tak si dejte alespoň těch 5 minut a další den se vraťte na čas u kterého jste skončili. Nejklasičtější způsob je si pohodlně sednout nebo lehnout a soustředit se na dech. Měli byste u toho mít napřímenou páteř. Jakmile se vám začnou hlavou honit všelijaké myšlenky, snažte se na ně nereagovat a v klidu se vraťte k dechu. V podstatě jde o to se soustředit na cokoliv, co se děje v přítomném okamžiku.

Jedna z cest je vystavovat se krátkodobému stresu. Což je například otužování. Začněte pomalu a postupně. Vždy když se do něčeho člověk vrhne po hlavě, tak to nemusí dopadnout dobře a moc dlouho vám to nevydrží. Takže buďte trpělivý a než se vrhnete do rybníka pod led, začněte u studené sprchy. Začněte zlehka. Dejte si v klidu teplou sprchu, párkrát se zhluboka nadechněte a otočte kohoutkem na tu nejstudenější. První týden si dejte 30 sekund. Další týden přidejte 10 sekund a tak dál dokud nezvládnete alespoň 2 minuty. Ideální je když to zvládnete každé ráno. Až budete zkušenější, tak bez ostychu rovnou pod ledovou, protože se chcete víc překonávat. Když zvládnete tohle, tak můžete zařadit i zamrzlá jezera nebo kádě plný ledu.

Otužování má mnohem více výhod než jen posilování vůle, ale o tom někdy příště.

Komentovat

Close

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials