kulturistika | fitness trenér

Optimalizace testosteronu

Testosteron (tst) je obecně asi nejznámější hormon v těle jak lidí, tak zvířat. Už jen to vyslovit je tak trochu vzrušijící. Jen si to zkuste: „TESTOSTERON“. Každý muž, který chce být mužem, touží po tom, aby mu v krvi proudilo co největší množství tst. Než Vám začnu předhazovat rady jak dostat svojí hladinu tst na nejvyšší možnou úroveň, bylo by dobré, abyste alespoň přibližně tušili co to vlastně testosteron je.

Co je to testosteron

Je to steroidní hormon ze skupiny androgenů nebo taky mužský pohlavní hormon. Je produkován u mužů především varlaty a asi z 1/3 nadledvinami. U žen je produkován především nadledvinami a v menší míře i ve vaječníkách.

Rozlišujeme volný tst a vázaný tst. Volný tst a tst vázaný na albumin (albumin = protein v krevní plazmě, který tvoří cca 60 % všech plazmatických bílkovin) je biologicky využitelný. Tst vázaný na SHBG je nevyužitelný. Proto je dobré si při měření tst z krve nechat změřit celkový i volný tst. Celkový tst vám nemusí přesně říct, jak na tom vlastně jste. SHBG je glykoprotein, který zajišťuje transport tst krevním řečištěm a je produkován v játrech.

Testosteron má rozhodně značný vliv na sportovní výkonnost, sílu a růst svalů. Poud teda disponujete dostatečným množstvím androgenních receptorů (receptor v buňce, který je aktivován vazbou na androgenní hormon jako je tst a jeho deriváty), což je dost individuální záležitost.

Má taky velký vliv na psychiku, ale není přesně jasný jaký. Většina lidí si tst spojuje s agresí. No, na jednu stranu je to pravda, ale rozhodně nemůže za to, že je někdo agresivní. Spíš rozvíjí agresi tam kde už je. V podstatě podporuje silnější vlastnosti člověka. Zvyšuje soutěživost a libido, ale podle hladiny testosteronu nemůžete určit kdo je soutěživější nebo kdo má větší libido.

Kdybyste vzali 5 opičáků, zavřeli je do výběhu a opice by si vytvořili hierarchii. Jeden by byl nejvýš, třetí uprostřed a další dva pod ním. Toho třetího byste nastřelili tunou tst a počkali co se bude dít. Opice by se začali víc rvát. AHA! Testosteron produkuje agresi! Mysleli byste si, že je to proto, že trojka začala bojovat o vyšší pozici v hierarchii. To ale není pravda. Když se podíváte blíže, tak zjistíte, že jen dělal to co už dělal předtím. A to, že jedničce a dvojce leze do pr*ele a utlačuje čtyřku a pětku. Jen „přitlačil na pilu“.

Testosteron posouvá hranici toho co je únosný pro vaše pohodlí.

Chová se podobně jako dopamin. Dává vám větší drive do života a plnění cílů. Zvýší vám přísun glukózy do kosteního svalstva a zvýší energii. Zvýší vyhledávání sociálních interakcí. Zvýší soutěživost a naopak soutěživost zvyšuje testosteron.

Jak optimalizovat testosteron

A konečně se dostáváme k jádru pudla. Rozhodně nečekejte, že vám tu začnu vysvětlovat jak používat anabolické steroidy. Pokud se rozhodnete si ničit zdraví, tak se prosím nejdřív poraďte s někým zkušeným a kompetentním k tomu, aby takové rady dával.

Místo toho vám raději dám pár tipů, jak ze svého přirozeného potenciálu vytěžit maximum.

Vždycky, když stavíte dům, tak musíte mít pevné základy. Se zdravím a správnou hladinou hormonů je to taky tak. Takže než si začnete kupovat zázračné pilulky na zvětšení penisu. Přestaňte chlastat, aby vám játra nevylučovali moc SHBG. Začněte zdravě jíst, abyste neměli příliš podkožního tuku a moc vysokou hladinu LDL cholesterolu. Zkotrolujte si zda máte dostatek vitaminu D3, Zinku a Magnesia. To si musíte nejlépe zjistit každý sám z krevních testů. Když se nevyznáte v krevních testech, pak se poraďte s někým kdo ano. Začněte sportovat. A taky zapracujte na kvalitním spánku. Ano vidíte správně, protože nekvalitní spánek vám taky snižuje testosteron.

Pokud máte splněné body napsané výše, tedy základy, můžete pokročit na další kroky k přirozené optimalizaci testosteronu.

Ať už tomu věříte nebo ne, tak sluneční svit zvyšuje hladinu testosteronu. Zlepšuje hojení ran a zlepšuje náladu. Respektive pokud vaše oči přijdou do kontaktu se slunečním paprskem, tak se vám zvýší hladina dopaminu a spolu s ním ruku v ruce i testosteron. Berte dopamin a testosteron jako blízké přátele, kteří „táhnou za jeden provaz“. Takže pokud si dáte nějakou drogu, která stimuluje produkci dopaminu. Můžete po pominutí účinků očekávat prudký pokles dopaminu i testosteronu. To jsem ale trochu odskočil. Pokud byste tedy chtěli využívat benefity slunečního svitu je dobré ráno v první hodině po probuzení jít ven a tak 2 -10 minut koukat na slunce. Nekoukejte přímo do něj, protože to by mohlo mít nepříjemné následky. Stačí někam vedle něj, tak aby vám to nebylo nepříjemné.

Když skončí léto, začne být zima a noci se začnou prodlužovat. Je těžký v 5 nebo v 6 ráno hledat slunce. Takže je ideální ke zvýšení tst začít používat chlad. Dejte si po ránu 30-120 sekund pod studenou sprchou. Stane se to, že se vám vlivem chladu zúží cévy a tím se sníží přísun krve do varlat. Při zpětném ohřátí začne krev cirkulovat rychleji a do varlat se tak nahrne více krve, což způsobí zvýšení tst. Také se vám opět zvýší hladina dopaminu, takže budete mít o něco lepší náladu. Otužování snižuje zánětlivost a zvyšuje odolnost vůči stresu. Také pomáhá snížit riziko kardiovaskulárních chorob atd. Jak se říká: „Cold shower a day, keep doctor away.“

Samozřejmě nesmím vynechat silový trénink. Má se to tak. Čím větší  množství neuronů (nervová buňka) a tím pádem čím větší množství svalových vláken u daného cviku zapojíte, tím bude mít lepší odezvu na testosteron. Proto, jak je známo, na to jsou nejlepší cviky jako deadlift a dřep. Ideální počet opakování za tímto účelem je v rozmezí 1 – 6. Asi Vás to překvapí ale, ne do selhání. Přetrénovávat se a pak se z tréninku plazit po čtyřech, není dobrá cesta. Zvýší se vám kortizol (stresový hormon) na úkor testosteronu. To má pak za následek spíše opačný efekt než který bychom ze silového tréninku chtěli. Tím chci především říct, abyste si nebrali inspiraci u profi kultruristů. Tihle borci si takový trénink můžou dovolit, protože užívají doping. Díky tomu mají hladinu testosteronu stále přibližně stejnou a mnohem lépe regenerují. Ale neznamená to, že byste se toho měli bát. Pár setů až na samotnou hranici vás určitě nezabije.

Pak je tu otázka sexu. Zvyšuje produkci testosteronu? Ano, ale je to malinko komplikované. Pokud sledujete pornografii nebo koukáte na holky ve striptklubu či na svoji partnerku. Tedy vyhledávání sexu. Hladina se zvýší asi tak o 10 %. Při samotném sexu hladina vzroste přibližně o 70 %. Ale při ejakulaci se zvýší hladina prolaktinu, což vám znemožní skočit do dalšího kola. Je to čas na odpočinek a takový ty něžnější záležitosti. To by bylo moc hezký, znamenalo by to teda, že by bylo fajn na to vlítnout několikrát denně. Jenže pokud nebudete mít sex minimálně týden, nebo jen bez ejakulace. Hladina tst stoupne až o 400 %. Takže si dobře rozmyslete jestli budete krotit svoji závislost na sexu nebo jestli nemáte tak vysoké cíle.

Až začnete používat výše zmíněné body, pak si můžete koupit nějaké ty suplementy. Od těch přírodních určitě nečekejte zázraky. A celkem dobrou práci odvedou adaptogeny jako třeba Maca. Maca navíc posiluje imunitu a svyšuje odolnost vůči stresu. Jak jsem již zmínil výše, tak zinek, magnesium a vitamin D3 pomáhají ke správné funkci tst. Často se zmiňuje Tribulus, ale ten podporuje především libido, ne tst jako takový.

Zajímavý zjištění pro mě bylo, že creatine zvyšuje hladinu DHT. Creatine zvyšuje produkci 5-alpha reduktázy a tím přeměnu tst na DHT. DHT je dihydrotestosterone, což je derivát testosteronu. Má za následek takové ty mužské rysy v dospívání. Rostou po něm víc chlupy a vousy. Taky je důvodem řídnutí vlasů. Nemusíte se bát, že vám po creatinu vypadají vlasy. Záleží to na genetice a jestli vám mají vypadat, tak se tomu nejspíš nevyhnete.

Nečekejte od jednotlivých rad něco zázračnýho. Když je ale spojíte dohromady, tak to bude mít určtě skvělej výsledek.

Komentovat

Close

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials